MISTRZ ŚWIATA Hip-Hop Dance - Jakub Gręda
Firma GIFT STAR jest oficjalnym sponsorem jednego z najzdolniejszych tancerzy w Polsce.
NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA JAKUBA GRĘDY:
- 5-krotny Mistrz Świata (Bremerhaven 2000, Barcelona 2009, Nagykanizsza 2010)
- 3-krotny II-gi Wicemistrz Świata (Castglioncello 2011, Eastbourne 2012, Nagykanizsza 2013)
- Występ w Eurowizji dla Młodych Tancerzy jako reprezentant Polski (Amsterdam 2003)
- 14-krotny Mistrz Polski
- Nagroda specjalna od Ministra Kultury i Sztuki (Olsztyn 1997)
- Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wysokie osiągnięcia taneczne (Gdańsk 2011)
- Nagroda za wybitne osiągnięcia taneczne od Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego (Olsztyn 2009, 2010,2012)
- 3-krotny zwycięzca Wirującej Strefy (Łomża 2003,2004)
Pierwszy udokumentowany taniec Grędzia datuje się na 1992 rok. Jako jeden z nielicznych przedszkolaków, który zamiast udawania słonika i arytmicznego machania łapkami preferował freestyle, dołączył do Klubu Miłośnika Tańca „TAN” w Nidzicy (prowadzonego przez Andrzeja Grażula). Już w ’94 startował w swoich pierwszych zawodach, a w 1996 (po dołączeniu do PZTS) został po raz pierwszy Nieoficjalnym Mistrzem Polski. Czemu nieoficjalnym? Ponieważ, był za młody, by móc startować – co jednak nie przeszkodziło mu, by wygrać. Był to początek wielu sukcesów i po kilku owocnych latach, w 2000 roku (pod okiem Rafała Ziółkowskiego) po raz pierwszy spróbował swych sił w Polskiej Federacji Tańca (IDO). Efekt: Grędziu, jako pierwszy Polak w historii, wygrał Mistrzostwa Świata w kategorii hip hop do 11 lat! Dobra passa towarzyszyła mu nie tylko w zawodach federacyjnych: w 2003 i 2004 wygrał Wirującą Strefę, został również zauważony na Rytmie Ulicy w Gnieźnie w 2000 r.
W 2003r., jako pierwszy „hip hopowiec”, reprezentował nasz kraj na Eurowizjii w Amsterdamie. Mimo, iż był to bardziej konkurs tańca baletowego i współczesnego, Grędziu wspomina to, jako wyróżnienie: „Zostałem wybrany, mimo iż hip hop nie był w Polsce popularny!”. Był to znak, że ludzie pamiętają o małym chłopcu, który pojawiał się nie tylko na wielu zawodach i pokazach, ale także w różnych programach telewizyjnych (MDM, Teleranek, 5-10-15, Kawa czy Herbata itp.).
Niestety wraz ze wzrostem zainteresowania Hip Hopem w Polsce, malała jego jakość. Niezadowolony tym faktem, w 2004 Grędziu postanowił pożegnać się z „profesjonalną” karierą taneczną i przenieść się z matą na ulicę i podwórka rodzinnego miasta. „Nie tańczyliśmy na ulicy w sensie street’owym. Po prostu kręciliśmy dzięwiątki na zamarzniętym asfalcie, bańki na rozłożonych na trawie kartonach i skakaliśmy na piaszczystych górkach chwytając świeże powietrze itp.” - wyjaśnie Grędziu. Wciąż poszukiwał wiedzy i zajawki. Na szczęście, ta wróciła do niego w 2007 roku w postaci Natalii, która namówiła go, by wrócił do treningów.
W 2010 roku, po dwuletniej, niezwykle intensywnej komunikacji internetowej, Grędziu dołączył do DeepSide Cru i razem z resztą swej zwariowanej ekipy szerzy ideę 5 elements!
WIĘCEJ O GRĘDZIU MOŻNA PRZECZYTAĆ NA JEGO OFICJALNEJ STRONIE www.gredziu.pl